Kan inte nå servern

William Gislander

(Sverige, 1890-1937)
William Gislander
(Sverige, 1890-1937)

William Gislander, Fåglar i vinden

Olja på pannå, signerad och daterad 1923, 49x61 cm

Smärre fläckar.

Konstnär

William Gislander var en svensk bildkonstnär född i Fleninge, Skåne. Han studerade för Nils Forsberg i Helsingborg samt vid Tekniska skolan i Köpenhamn. Gislander är främst känd för att ha målat stämningsfulla landskap med fåglar, främst hämtade från södra Sverige, Färöarna och Danmark.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 000
S
E
K
268
E
U
R
283
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (5 bud)
1
27 maj 17:59
3 000 SEK
2
A
27 maj 17:59
2 800 SEK
2
27 maj 17:07
2 200 SEK
1
A
27 maj 17:07
2 000 SEK
1
23 maj 14:31
1 800 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Emma Johansson
Malmö
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice