Kan inte nå servern

Ferdinand Ring, trädgårdsurna/ytterfoder, Höganäs, ca 1890-1900.

Oglaserat lergods. Dekorerad med fruktgirlander. Djupstämplad Höganäs samt HSB (Höganäs Stenkolsbolag) 35 WN. Diameter 70, höjd 60 cm.

Nagg/skador. Slitage och fläckar.

Övrig information

Ferdinand Ring var en dansk modellör anställd vid Höganäs Stenkolsbolags kärlfabrik 1856-69. Hand modeller var mycket populära och vissa av dem tellverkades in på 1900-talet. Betäckningen WN hänvisar till Wilhelm Nilsson som var arbetare/formare och har tillverkat urnan, och anställdes 1883.

Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 400
S
E
K
387
E
U
R
410
USD
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (11 bud)
7
5 maj 21:20
4 400 SEK
6
5 maj 21:17
4 200 SEK
7
A
5 maj 21:17
4 004 SEK
7
5 maj 21:16
4 000 SEK
6
5 maj 21:09
3 200 SEK
5
5 maj 16:28
3 000 SEK
4
3 maj 20:34
2 800 SEK
3
1 maj 15:57
2 500 SEK
1
27 apr 14:13
2 100 SEK
2
27 apr 7:13
1 111 SEK
1
26 apr 23:22
1 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Sofie Lundberg
Stockholm
Sofie Lundberg
Värderare
+46 (0) 73 918 04 69

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice