Kan inte nå servern
463
1556898

Sigurd Persson

(Sverige, 1914-2003)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 470 - 6 700 EUR
4 720 - 7 080 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Sigurd Persson
(Sverige, 1914-2003)

ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1966, smed Johann Wist.

"Apelsin". Rakt cylindriskt ben med ljushållare och fot, nedre delen med bågformationer. Modellen designades 1963. Höjd 36 cm, vikt tillsammans 895 g. (2)

Utställningar

"Silverne stakar", december 1963, Hantverket vid Brunkebergstorg, Stockholm (ett annat par av denna modell utställd).

Litteratur

Sigurd Persson & Sune Sundahl, "Sigurd Persson silver", Stockholm 1979, modellen avbildad på samlingsbild med olika ljusstakar.
Dag Widman, "Sigurd Persson - en mästare i form", Carlsson förlag, 1994, sid 74-76. Inför en utställning "Silverne stakar" på "Hantverket" vid Brunkebergstorg i Stockholm år 1963 tillsammans med fem andra silversmeder ritade Sigurd Persson en kollektion av ljusstakar som till formen baserade sig på sfären, kuben och cylindern. Det utställda var 13 enstaka pjäser och 17 ljusstakar i par.

Övrig information

Enligt uppgift kallade Sigurd Persson modellen för "Apelsinljusstakarna", vilket syftade på den klyftliknande dekoren runt benet.

Sigurd Persson (1914-2003) räknas som en av 1900-talets främsta formgivare i Sverige. Persson utbildade sig, som sin far, till silversmed och tog sitt gesällprov 1938 och öppnade därefter egen ateljé i Stockholm. Under en tid arbetade han för Atelier Borgila som smyckesformgivare och ägnade sig åt undervisning.1950 höll han sin debututställning som dominerades av vardagsartiklar som bestick och kaffekannor men även kyrkligt och profant korpussilver.
Hans minimalistiska men raffinerade former passade väl i efterkrigstidens nya formstil funktionalismen och han rönte framgång vid exempelvis H55-utställningen i Helsingborg.
Under 60-talet fick han sitt internationella genombrott och breddade sin formgivning till att innefatta även föremål i stål, glas, emalj, gjutjärn m.m. Han är känd som en innovativ formskapare och en av 1900-talets främsta industriformgivare. Perssons framgångsrika samarbete med företag som Silver och Stål eller med Kosta visar hans mångsidighet.
Hans verk finns idag representerade på museer över hela världen som Philadelphia Museum of Modern Art, Victoria and Albert Museum, Musée des Arts Décoratife m.fl.