Kan inte nå servern
446
1513389

Atelier Borgila

(Sverige, Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson.)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
715 - 894 EUR
755 - 944 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Atelier Borgila

kaffeservis, 4 delar, sterling silver, Stockholm 1939 och 1940.

Slät rund form, lock med liggande blomsterkvist, kaffekannan med handtag av ebenholts, 3 delar stämplade år 1940, brickan år 1939. Brickan diameter 31,5 cm. Höjd 5-16 cm. Totalvikt ca 1778 g.

Proveniens

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022), änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).