Kan inte nå servern
209
1543752

Alf Munthe

(Sverige, 1892-1971)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
894 - 1 340 EUR
944 - 1 420 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

För konditionsrapport kontakta specialist
Karl Green
Stockholm
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Alf Munthe
(Sverige, 1892-1971)

takplafond, Swedish Grace, utförd av H. Person, Sverige 1920-tal.

Mässing, rikligt graverad dekor av stiliserade fåglar och trädgrenar, sarg med genombruten dekor, fyra ljuspunkter, ristad signatur ALF MUNTHE DELIN samt H. PERSON FECIT. Diameter 57 cm.

Slitage, patina, ej funktionstestad. Möjligen ursprungligen del av en större armatur/krona.

Litteratur

Erik Wettergren, "L’art Décoratif Moderne en Suède", Malmö museum 1925, jämför dekoren på baldakinen "Folkvisans Apollo" avbildad s. 85.
Gregor Paulsson (red.), "Svenska Slöjdföreningens Tidskrift", eget förlag 1927, jämför dekoren på möbeltyg avbildat s. 29.

Övrig information

Alf Munthe var i huvudsak verksam som målare och textilkonstnär, uppmärksammad redan i ung ålder. Under hans första studieresa till Paris 1920 kom Munthe på allvar att intressera sig för den textila konsten. Till biografen Skandia i Stockholm anlitades han av arkitekt Gunnar Asplund 1923 att stå för den textila utsmyckningen.

Till svenska paviljongen på Parisutställningen 1925 utförde Munthe den monumentala baldakinen "Folkvisans Apollo" som hängde i taket i mottagningshallen, på vilken en mansfigur med instrument i handen står på en estrad med träd bakom och flygande fåglar runt om. Motivvalet med stiliserade fåglar och träd återkommer även i det av Munthe komponerade möbeltyg som Carl Malmsten lät klä en stol i som sedermera kom att visas på den svenska konstindustriutställningen på Metropolitan Museum of Art i New York och Art Institute of Chicago 1927. Året därpå köpte Nationalmuseum in en lykta med ställning av mässing och broderad dekor ritad av Munthe (Inventarienummer NMK 98/1928).

Föreliggande mässingsplafond är en synnerligen intressant nyupptäckt i Alf Munthes mångsidiga oeuvre, utförd av smeden H. Person med ett för konstnären karaktäristiskt motivval. På många vis ett praktexempel på Swedish Grace.